sobota, 17 stycznia 2015

SZKOCKA KRATA - BIŻUTERIA

Tartan klanowy, znany nam jako szkocka krata, jest wełnianą tkaniną o charakterystycznym wzorze - zwykle symetrycznej kracie stworzonej za pomocą pasów o różnej szerokości i barwie. Krata utworzona z krzyżujących się pasów przebiegających w takim samym porządku zarówno wzdłuż osnowy jak i wątku, obecna była, od czasów prehistorycznych w wielu kulturach. Przetrwała w takiej formie tylko w Szkocji. Jest symbolem tożsamości i przynależności. Pierwotnie tartan nosili górale. W miarę adaptowania tartanu do stroju Celtów znaczenia nabierały ilości pasków (np.7 dla króla) oraz kolorystyka. Pojawiły się tartany klanów, jedne rodzaje krat stosowano na co dzień, inne tylko od święta. Stworzono specjalne tartany wojenne, tartany regionalne i wreszcie tartany kobiece. Początkowo ich kolorystyka była skromna i mało intensywna – brąz, biel, zieleń. Dopiero później udało się wprowadzić bardziej skomplikowane barwniki w miarę ich regionalnej dostępności. Tartan noszono jako pled na ramieniu, spodnie lub kilt. Był czas, kiedy noszenie tartanu zostało zakazane, ale tu należy zagłębić się w zakamarki historii kraju. Podobno istnieje rejestr tartanów, gdzie skatalogowano wszystkie wzory zachowane przez historię i te nowo powstałe. Szkoci w darze dla narodu polskiego stworzyli polski tartan. Został on zarejestrowany pod numerem 3156 i został zatwierdzony przez polskiego konsula generalnego. Oto on :


Ja jestem wierna ciągle wzorowi, najbardziej chyba rozpowszechnionemu na rynkach światowych,  tartanu klanowemu w kolorze czerwieni z pasami zielonymi, żółtymi, białymi, niebieskimi i czarnymi.Taką też biżuterię wykonałam.




Jeśli pragnie ktoś pogłębić wiedzę o wzorach tkanin rodowitych Szkotów, oraz o szkockich inspiracjach , to polecam : blog

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz